3 mýty o povolaní psychológa – ako ich vidím ja

  1. Psychológ vidí do duše druhého človeka. Vidí moje problémy a slabé stránky. Sú ľudia,ktorí by boli radi, keby to tak bolo – keby psychológ nazrel a vyčítal niečo z hlbín ich duše, ako z čarovného krištáľa. A sú aj takí, ktorých takéto čosi desí, a preto sa radšej zďaleka podobným profesiám vyhýbajú. V skutočnosti je to tak, že psychológovia sú zvyčajne školení a skúsení v tom, aby sa dokázali naladiť na prežívanie iných ľudí, aby vedeli hlbšie pochopiť ich vnútorné procesy, a pravdepodobne si dokážu vytvoriť aj opatrný „prvý dojem“ o rozpoložení druhého človeka. Ľudská psychika je však príliš zložitá na to, aby bolo možné o nej vytvoriť odborný názor „na prvý pohľad“. Navyše, každý psychológ sa podľa mňa mimo svojho pracoviska snaží „nebyť psychológom“, a nepracovať, keď nemusí. :) Takto je to aspoň zdravé, podľa môjho názoru.

 

  1. Psychológ je trochu ako jasnovidec. Dokáže povedať, čo mám robiť, a čo nie. Poviem mu, čo ma trápi, a on mi ponúkne riešenie. Bodaj by to tak bolo, bodaj by sme tak fungovali. Aj ja po takom niečom občas zatúžim :). Dokonca si viem predstaviť, že sa môže stať, že psychológ alebo psychologička vie pomôcť takýmto spôsobom. V skutočnosti to ale bežne funguje tak, že spoločná práca psychológa a klienta si vyžaduje čas – na prehĺbenie dôvery, na nájdenie naozaj vyhovujúcich riešení. Podobne, ako je potrebný čas na to, aby sa z kvetov na stromoch vyvinulo zrelé ovocie.

 

  1. Psychológ nemôže mať problémy. Samozrejme môže, a má. Aj lekári môžu ochorieť, aj automechanikovi sa môže pokaziť auto. Rozdiel je v tom, že odborník má vďaka svojej odbornosti väčšie predpoklady na to, aby predchádzal vytvoreniu väčších problémov. Respektíve, keď už má problém, tak má pomerne veľa znalostí na to, aby vedel, ako k nemu pristúpiť. To všetko ale ešte stále môže komplikovať skutočnosť, že aj odborník je len človek, môže sa mýliť, má svoje slabosti, alebo také svoje stránky, na ktoré sám nevidí. V takomto prípade mu môže pomôcť kolega alebo kolegyňa: iný psychológ, iný lekár,  alebo iný automechanik...

 

Plusz 1 mýtus: Psychológovia sú trochu čudné tvory. :) To nie je úplne mýtus, iba čiastočne. Skôr než by to ale malo mrhať negatívny tieň na túto profesiu, rýchlo dodávam, že psychológovia musia myslieť trochu inak, než je to zaužívané: je potrebné napríklad, aby boli otvorenejší voči svetu a voči ľuďom, ako je to bežné, inak by nevedeli pomáhať. Keby boli plní predsudkov, nedokázali by hlbšie pochopiť a prijať svojich klientov.

Stáva sa aj to, že psychológ zostane psychológom aj po tom, ako odišiel z práce domov. Niekedy je ťažké odložiť pracovný prostriedok, ktorým si ty sám... Alebo sa stáva, že žije natoľko pre svoju prácu, že sa trochu odtrhne od bežnej reality. V takomto prípade, alebo ak tomu chceme predísť, môže pomôcť supervízor – aby sme vrátili prácu do správnych koľají.  Ideálne je, ak vieme udržať svoju profesiu a súkromie v rovnováhe.

Stretla som už mnoho psychológov a psychologičiek, a každý/á je iný/á. Ak by som ale mala vyzdvihnúť jednu spoločnú črtu, tak je to tá, že naozaj chcú pomôcť :), s úprimným nasadením dokážu „byť naporúdzi“, aby pomohli nájsť poklad v džungli. A väčšinou sa neustále vzdelávajú, snáď až do dôchodku. Aj v tom sú trochu nezvyčajné typy. :)

 

 

Čo by o mne povedali doterajší spokojní klienti?

Premýšľajúc nad touto otázkou som si spomenula jednak na skutočné spätné väzby klientov, ale aj na také, ktoré som si vyvodila na základe správania mojich klientov a našej spolupráce. Odpovede sú teda zmesou týchto dvoch ingrediencií. Moji spokojní klienti povedali, resp. by podľa mňa povedali, že:

  • „Tu vždy nájdem kľud.“
  • „Naše rozhovory mi pomohli prebrodiť sa náročným obdobím. Mal(a) som pocit, že v tom nie som sám(a). Poskytli mi pochopenie a podporu.“
  • „Mal(a) som pocit, že tu môžem úprimne hovoriť o všetkom.“
  • „Dostal(a) som užitočné otázky. Inokedy zasa spätné väzby o sebe, ktoré ma nesúdili, skôr to boli iba jemné ponuky možných obrazov o sebe. To všetko mi pomohlo poskladať, usporiadať si mnoho vecí v sebe.“
  • „Počas rozhovorov som zažil(a), že ja sám(a) viem dosiahnuť výraznú zmenu, zlepšenie v tom, ako sa cítim, ako mi je.“
  • „Dostal(a) som posilnenie a inšpiráciu pre svoje rodičovské fungovanie.“

 Myslím si, že spoločnú niť sa nám darí nájsť najmä s klientmi, pre ktorých je dôležitá predovšetkým spoľahlivosť a prijatie. Samozrejme, dobrá spolupráca závisí ešte od mnohých iných ťažšie uchopiteľných vecí. Tu a teraz sa mi zdalo užitočné vyzdvihnúť tieto. Ak by ste mali akékoľvek otázky, môžete mi napísať v časti Kontakt tu na mojej webstránke, alebo na facebooku: facebook.com/szelleelviraszaktanacsadas

ČO SOM SA NAUČILA POČAS KARANTÉNY

Počas uplynulých dvoch mesiacov, od začiatku marca, som fungovala predovšetkým ako mamička. A samozrejme, oveľa viac ako predtým,  ako kuchárka, gazdiná, pani učiteľka, a tiež ako aktívna „reorganizátorka“ , ako sa naša rodinka snažila z týždňa na týždeň prispôsobovať svetovej pandémii. Moja práca sa na čas dostala do úzadia. Jedným zo spôsobov, ako som si dobíjala baterky, bolo štúdium. Vypočula som si niekoľko webinárov, zúčastnila som sa online kurzu, čítala som odbornú literatúru a články. Moje deti mi za to udelili titul „telefónová kráľovná“ :) a k nemu prislúchajúcu papierovú korunu, pretože ma nikdy predtým nevideli toľko na telefóne. Dozvedela som sa naozaj zaujímavé veci, ako som si takto študovala. To, s čím by som sa teraz rada podelila, ma však naučilo toto obdobie pandémie. Sú to všeobecne známe poznatky, ktoré som si teraz naozaj intenzívne odžila:

 

  • Že každá mamička/rodič potrebuje oddych ako vzduch. Niekedy si myslíme, že na to nemáme čas... Riešením je, že už niekoľko minút môže znamenať veľa. Najdôležitejšie je, aby sme si vôbec všimli, že to v nás praská – a aby sme vtedy spomalili. Čo by mi pomohlo? Chvíľka pohybu, alebo pár minút osamote?  Aj tri minúty môžu stačiť na to, aby sme nevybuchli, aby sme sa dostali znovu do rovnováhy a vydolovali zo seba to najlepšie, čo vieme.

 

  • Že je dôležité prijať aj negatívne emócie, majú svoj zmysel a miesto pod slnkom... :).  Nemôžu byť každý deň Vianoce.

 

  • A napokon, nakoľko cenná vie byť vďačnosť. Aby sme dokázali prebudiť v sebe vďačnosť za to, čo máme a čo je pre nás dôležité. Za svoje hodnoty, zážitky, vzťahy, a iné dary, alebo práve tvrdou prácou dosiahnuté výsledky.

 

Nazáver sa ešte rada podelím aj o niekoľko stránok, kde som si v uplynulých týždňoch prečítala alebo vypočula niečo zaujímavé:

nevychova.cz

bodytalks.sk

mindedlife.teachable.com

 

Budem rada, ak sa aj vy podelíte, čo ste sa naučili počas uplynulých týždňov, na čo ste prišli? Netuším, či mi viete napísať tu v blogu :), asi nie, ale v časti Kontakt sa mi isto dá poslať email.